1971 márc. 20-i taggyülés jelentette a fordulatot a MAVOSZ Solymász Szakosztály életében.
A taggyülést új helyszinen Duhay Gábor Thököly úti lakásán rendeztük meg. Ezen időpontra sikerült több solymásznak (12) vadásztársasági tagságát elintéznem így szakosztályunk létszáma megduplázódott, új agilis tagokkal bővültünk, közülük többen hajlandók voltak tenni is a szervezett solymászatért. Mivel az addigi vezetés alatt szakosztályunkat a feloszlatás fenyegette, többükkel össze dugtuk a fejünket mit lehetne tenni és körvonalazódtak az elképzeléseink. Meggyőződésünk volt, hogy ezt csak új vezetőséggel tudjuk elérni.A titkári posztot (ekkor a titkár volt a szervezet motorja irányítója) rám osztották, hisz különböző funkciókban 1962-től részt vettem a solymász szervezetek vezetésében, mint gyakorló fegyveres vadász tisztában voltam a MAVOSZ elvárásaival és jó kapcsolatban voltam Beregszászival és a MAVOSZ Pest-megyei IB. több tagjával, akik addig is segítettek solymászaink "vadásszá" válásában. Én 1964-től tagja voltam MAI NEVÉN CEGLÉDI SZÉCHENY ZSIGMOND vt-NEK. Ez a társaság aktív résztvételemmel másodikként kötött egyűttműködést gazdálkodó szervezettel, hogy közösen fejlesszék a vadgazdálkodást. Többek között a mi példánkra támaszkodva dolgozta ki a MAVOSZ a "Palotási Tanácskozáson" elfogadott elveket, mely évi 1 millió fácán előállításához vezetett.
Számomra nehéz időszak következett, hogy sikeresen megakadályozzam szakosztályunk feloszlatását Kidolgoztam egy intézkedési tervet. Megteremtettem annak a feltételét, hogy aki legálisan szertne solymászni az beléphessen szakosztályunkba. Aki nem vállalta a szervezett solymászat korlátait és továbbra is solymászott azok ellen minden lehetséges eszközzel felléptem, eljárást indítttatam ellenük. Sajnos így kellett eljárnom egykori mesteremmel, egykori szakosztályi vezetőkkel szemben. (Virágh, Galambos, Vancsó....) Annak érdekében nehogy csak az én álláspontomat ismerjék mellékelek több akkori solymász levelÉből. Solymászaink megértették mi a tét. Leveleikből is látszik, szinte mindenki segítségét, aktív közreműködését ajánlotta fe. Még a nagy öregek is (Lelovich. Puskás..) elfogadták házi szabályzatunkat és hajlandóak voltak annak szellemében solymászni, elfogadni a központosított madár beszerzést.
A fenti elvek alapján álltam neki a sZAKOSZTÁLY ÁTSZERVEZÉSÉNEK. Kerestem és találtam támogatókat a MAVOSZ-nál, a Madártani Intézetben , a minisztériumban és ami a legfontosabb a solymászok között.
Az alábbi - solymászok által írt - levelekből kibontakozik az újjá szervezett dinamikusan fejlődő szakosztályunk képe.
Gyorsan rendbe kellett rakni a szakosztály pénzügyeit és adminisztrációját.
Dékány levelében említett papírok a HÁZI SZABÁLYZATOT jelentették, ennek elfogadása, aláírása a taggá válás alapvető feltétele volt. RENDET KELLETT CSINÁLNI, EBBEN A TAGSÁG TÖBBSÉGE EGYET ÉRTETT VELEM ÉS EZÉRT ÖNKÉNTESEN HAJLANDÓ VOLT DOLGOZNI.
Két névre hívom fel a figyelmet Ferencz Miklós vadászati főelőadó, ki később oly sokat tett somogyban a solymászatért és Dobner Lajost ki hosszú éveken keresztül a szakosztály gazdasági felelőse volt és elsők között tenyésztett héját, melyről évkönyvünkben fotókkal illusztrált cikkben számolt be.
Virágh neve ismert volt a külföldi solymászok előtt és több helyről rendszeresen kapott meghívást. Sajnos nem volt tagja szervezetünknek ezért minden fórumon, hatóságnál el kellet járnunk ellene.
dr Szili Zsolt is felajánlja segítségét szervezetünknek, természetesen javaslatokat is tesz eredményes működésünk érdekében.
Örültem hogy Puskás Laci (Pusi papája) - ki nem csak diákjait, hanem az ifjú solymászokat is nagy szeretettel és elkötelezettséggel nevelte, felajánlotta segítségét a szakosztályi munkában, sőt Bp-en meg is látogatott hogy szóban is egyeztessűk véleményünket.
Báder Laci levelében világosan ábrázolja az akkori helyzett, Később is aktívan részt vett a tagok meggyőzésében, majd mint ifjú kutyás maga mögé utasította a nagy öregeket, emelve ezzel is a solymászok szakmai tekintélyét. Ő is a pesti aszfalton nevelkedett, s lett belőle elismert solymász, kutyás, majd hivatásos vadász.
Dékány Peti az eredményektől új lendületet kapott, s ahogy várható volt : " ami feladatot rám fognak bízni azt mindíg a solymászat érdekében, maradék nélkül el fogom végezni" Ő ilyen volt, benne mindíg meg lehetett bízni.
Központosított madár beszerzés!! a vadőrőkkel megbeszéltük, nem lövik ki a héja fészkeket, mi elhozzuk a fiókákat és szétosszuk a tagok között. A tagság csak költség térítést fizetett, mely később egységesen 300 ft volt.
Ferencz Miklós szavát betartva sokat segített a solymászoknak. A solymászok vizsgáztatását (vadász) Somogyba tettük,, Lábodon részt vettün a vadász kutya és solymász rendezvényen, előadásokat tartottunk a kaposvári főiskolán és....
Igen ellenségeink az egész világot tele kürtölték, hogy hazánkban beszüntették a solymászatot, ha elolvasod még egyszer Peti levelét érzékelheted belőle a lelkesedést, a lendületett. A KASZA lACI NEVÉVEL FÉMJELZETT NEMZETKÖZI TALÁLKOZÓRÓL A 71-ES VILÁGKIÁLLÍTÁS CÍM ALATT OLVASHATSZ.
nAGYON BÜSZKE VOLTAM IFJÚ SOLYMÁSZAINKRA, HISZ EGY MEGYE VEZETÉSÉT LEPTÉK MEG FELKÉSZÜLTSÉGÜKKEL, TUDÁSUKKAL, FEGYELMÜKKEL. Ez alapja lett több sikeres somogyi rendezvénynek, együttműködésnek.
A VÁLTÁST ALÁBB A HIVATALOS IRATOKON KERESZTÜL MUTATOM BE.
Sajnos ez a próbálkozás is megbukott az elutasító álláspontok miatt. A tervezetből látszi, hogy a régebbi telepi gakorlatból merít és az aktuális vezetőség lakhelye körül képzeli el az országos szervezet központját. (Bástyaiék is Törökszentmoklóson és Fegyverneken alakították ki a feltételeket.)
Úgy gondolom ebben a jkv-ban benne van a megalakulás óta eltelt időszak sajnálatos sikertelensége és a kibontakozás csírái. ( Bővülő tagság és a tagfelvételi lehetőségek jogilag alátámasztott bővülése. Új vezetőség vállasztásának határidőhöz kötött elhatározása, házi szabályzat kidolgozása, elfogadtatása. Központosított madár beszerzés gyakorlatának tovább folytatása.
Egy teljesen új vezetőséget választott meg a tagság /ez természetesen elő volt készítve/ A tagok a jobb szakosztályi munka érdekében felajánlásokat tettek, Aszakosztály szakmai szinvonalának emelése érdekében havi klubapok megtartását tűztük ki.
Kiemelten hangsúlyoztuk a természetvédelmi előírási betartását és betartatását. Tovább folytattuk a háják központosított beszerzését somogy megyéből. Itt a kilövésre szánt fészkekből biztosítottuk a madár utánpótlást
Itt már találkozunk azoknak a solymászoknak a neveivel, akik a későbbiekben nagyban hozzájárultak a Mavosz Solymász, majd a ragadozó-madár védő és solymász szakosztály nemzetközileg is elismert sikereihez.
A RENDCSINÁLÁS NEHÉZSÉGEI.
ABBÓL INDDULTUNK KI, HOGY HAZÁNKBAN SOLYMÁSZ AZ, AKI TAGJA A MAVOSZ SOLYMÁSZ sZAKOSZTÁLYYÁNAK.
Ezzel a Mavosz és a természetvédelmi hatóságok is egyet értettek, ennek megfelelően eljártAm mindenkivel szemben aki szervezetünkön kívül próbálta gyakorolni a solymászatot. Ez komoly konfliktusokkal járt, hisz egykori solymász cimboráim egy része sem volt tagja az újjá alakult szervezetnek, sőt mesterem Virágh Árpád se volt tagunk. Mindegyikük ellen hivatalos eljárást kezdeményeztem, melyekből mellékelek néhányat. Mindez számomra nagyon kellemetlen volt, de szervezetünk legális sikeres működéséhez e lépések elengedhetetlenek voltak, e nélkül a solymászat ellenzői valószínűleg el tudták volna érni, hogy hazánkban is tilos legyen a solymászat. Néhányan a mai napig neheztelnek rám, közülük többen késöbb összefogva a solymászat ellenzőivel, hozzá járultak ahhoz, hogy a solymászat fejlődése megakadjon és mindent szinte nulláról kelljen újra építeni. Azonban előtte összegezzük az elért eredményeket. Ezekröl - külön címszavak alatt már írtam, de a kor jobb megértéséhez igyekszem össze foglalni.
Előtte azonban meg kell említeni az illegális solymászok és madártartók ellen tett feljelentések maximum szabálysértési eljárással végződtek. A természetvédelmi hatóságok csak velünk -szervezett solymászokkal - szembe léptek fel szinte folyamatosan és minden hazai és nemzetközi fórumon.
A MAVOSZ SOLYMÁSZ SZAKOSZTÁLY SIKERES ÉVEI
Miután a sorsfordító taggyülésen titkárrá választottak, sikerült egy agilis új vezetőséget összeállítani, akik egyet értettek az általam kidolgozott célokkal és teendőkkel, melynek eredményeként sikerült egy egységes, az egész országra kiterjedő új képzett solymász generációt létre hozni. Félre értés ne legyen , mi nem a solymászat terjesztésével foglalkoztunk, hanem a szervezetlen solymászokat és a solymászat iránt érdeklődőket fogtuk egy szervezetbe, melynek keretén belül képeztük, vizsgáztattuk tagjainkat.
A solymászat ellenzőinek folyamatos támadásai ellenére elért eredményeket igyekszem számba venni :
- RENDELKEZTÜNK A MAVOVOSZ FŐTITKÁRA - Dr KOLLER MIHÁLY ÁLTAL ALÁÍRT, LEPECSÉTELT ÉS ZÁRADÁKOLT ALAPSZABÁLLYAL, VALAMINT Dr PÁTKAY IMRE ( a Madártani Intézet igazgatója) ÉS Dr GYŐRY JENŐ (Természetvédelmi Hivatal főmérnöke) ÁLTAL ALÁÍRT MŰKÖDÉSI SZABÁLYZATTAL.
- Megszerveztük az első magyarországi hivatalos, hatóságilag is elismert vizsgával egybe kötött solymász tanfolyamot.
- 1972-ben kiadtuk "Tájékoztató " cimmel az első solymász évkönyvet.
- Az egységes solymász szemlélet kialakítása, továbbfejlesztése érdekében, havi klub napokat szerveztünk. Itt többek között dia és keskeny filmek vetítésével egybekötött előadásokat tartottunk a nemzetközi solymász találkozókról. Tagjaink megismerhették a nagylétszámú közös vadászatok lebonyolításának a módszereit is.
- A solymászat gyakorlati oldalának fejlesztésére, a közös vadászatok módszerének elsajátítására és nem utolsó sorban legális vadászati lehetőségek biztosítása érdekében jórészt térítés mentesen közös vadászatokat szerveztem :
Palotáson
Abádszalókon
Jászkiséren
Cegléden
Lábodon
Ezen területek többségén évente több alkalommal is rendeztem közös vadászatot.
- meghírdettem az "öreg madár kultuszt", hisza korabeli fényképek tanusága szerint is a solymászok szinte kivétel nélkül fiatal madarakkal rendelkeztek. Vizslám és öreg madaram segítségével mutattam be , hogy így mennyivel sikeresebben lehet sólymászni. Ennek hatására egyre többen használtak vadász kutyákat.
- Az öreg madarak tartása lehetőséget biztosított arra, hogy mi is bekepcsolódjunk a tenyésztési és visszatelepítési kisérletekbe. Eredményeinkre a lülföldi kutató központok is felfigyeltek. Az oxfordi egyetem hivatalos levélben kért fel, hogy ismertessem a magyar tenyésztési és vissza telepítési kisérleteink eredményeit.
- Miután megismerték a vadász-kutya használatának előnyeit egyre többen alkalmaztak vizslát. Munkájukat Pogány István ebmester irányította.
- Bevezettük a központi madár beszerzést. Egyes vadász területeken a héja fészkeket nem lőtték ki, hanem onnan mi hoztuk el a fiókákat és ezeket osztottuk ki előzetes igény bejelentés után a már vizsgázott tagjainknak. /A tagok egységesen300 ft költségtérítést fizettek a Szakosztálynak/
- A vadász vizsgák letételének lehetőségét bővítettük, sokan Somogyba tették le - a vizsgáztatók nagy elismerése mellett - a vadász vizsgát.
- Állandó vadász terület biztosítása érdekében előre haladott tárgyalásokat folytattam Gödöllőn Dr Szíjj Józseffel, Lábodon Ferencz Miklós megyei vadászati felügyelő segítségével Galamb Gáborral.
- Nemzetközi kapcsolataink is jól alakultak. A hagyományosan kiemelkedő szlovák, majd NDK kapcsolataink mellett Ausztriával, NSZK-val majd Lengyel solyymászokkal alakítottunk ki együttműködést. Jó kapcsolatokat alakítottunk ki a brit solymászokkal és baráti viszonyban voltunk a Bástyai vezette walesi solymász klubbal . Alapos előkészítés után az NDK állami vadászati vezetése részéről érkezett hivatalos felkérés a szorosabb együttműködés kialakítására és megérkezett a hivatalos állásfoglalás at IAF részéről is, hogy kérhetjük felvételünket a szervezetbe.
- Külföldi solymász szervezetek találkozóin vettünk részt.
- Munkánk, eredményeink elismeréseként hivatalosan részt vehettem a solymászok képviselőjeként a MAVOSZ országos küldött gyűlésén.
- Mivel a mi szervezetünk volt az egyetlen országos szervezet mely foglalkozott a ragadozó madár védelemmel, fészek és állomány felméréssel, valamint renszeresen tartott ismeretterjesztő előadásokat : vadászoknak, művelődési házakban és a kaposvári főiskolán. ezért - felügyeleti szervünk jóváhagyásával - felvettük a ragadozómadár-védő és solymász szakosztály nevet, mely valóban tükrözte szakosztályunk tevékenységét.
- Munkánk szervezettségünk színvonala alapján a MAVOSZ INTÉZŐ BIZOTTSÁGA hozzá járult ahhoz, hogy kérjük önálló országos egyesületté válásunkat. Ennek adminisztratív előkészítéséhez minden szakmai segítséget megadtak.
folyt.köv