AZ 1963-AS AUSZTRIAI NEMZETKÖZI SOLYMÁSZ TALÁLKOZÓN VALÓ RÉSZVÉTELÜNK UTÁN NEMZETKÖZI KAPCSOLATAINK FOLYAMATOSAN FEJLŐDTEK. EZEKRŐL KÖZLÖK NÉHÁNY DOKUMENTUMOT. /BOGYAI FRIGYES/
Az 1945 után kialakult szocialista társadalmi rendszer országai kezdetben egymától is el voltak zárva. A két társadalmi rendszert pedig vasfüggöny választotta el egymástól. Ebben a helyzetben a" nemzetközi kapcsolatok" gyakorlatilag a levelezést jelentette. Ezeknek a kapcsolatoknak a kialakításában Bástyai és Lelovich aktivitását kell kiemelni. 1957 után kis megtorpanás után az osztrák ÖFB igyekezet a magyar solymászokkal szorosabb kapcsolatot kialakítani. Elnökük többször is felkereste a magyar solymászmestereket /Lelovich-ot Virágh-ot/ meghívókat küldtek magyar solymászoknak. így idónként egy-egy ember kijutott az általuk szervezett nemzetközi találkozókra .(pl:Borbély) Ebben a nemzetközi kapcsolatteremtésben áttörést az 1963-as Mosányi Antal által Kiskunfélegyházán szervezett nemzetközi, majd a ÖFB által szervezett Hochosterwitz-i nemzetközi solymász találkozó jelentette. Ezt a fellendülést érzékelteti, hogy az osztrák találkozó után négy magyar solymász még részt vett az NDK solymász találkozóján. Ez a személyes kapcsolat rendszer szakadt meg 1964-ben - átmenetileg - a két magyar klub megszüntetésével.
Annak érdekében, hogy a mai generáció megértse mit jelentett külföldre utazni ill hogyan is múködött az engedélyeztetés, meg próbálom röviden össze foglalni.: Az utazáshoz valutát kellett igényelni, ha ezt megkapta az igénylő akkor továbbították a kérvényt a B.M. felé. A B.M. 30 napon belül döntött, hogy a kérelmező meg kaphatja -e az útlevelét. Amennyiben megbízhatatlannak gondolták, vagy félő volt, hogy kinn marad (disszidál) akkor nem kapott útlevelet. Az útlevél egyszeri alkalomra- általában 30 napra- szólt , az utazás után vissza kellett küldeni a BM-be. Külön bírálták el a szocialista és a kapitalista országokba irányuló utazási kérelmeket. AZ utazáshoz meghívólevél esetén 5 azaz ot dollárt , túristaként 40, majd 70 dollárt vehetett meg az utazó, a fel nem használt valutát elvileg vissza kellett váltani. A kiutazások engedélyezése lassan de folyamatosan bővült. A rendszer elsősorban az u.n. szervezett társas utazásokat preferálta és természeteen a szocialista országok felé. A kezdetek érzékelésére hadd hozzak fel egy példát. Mikor anyai nagyanyám 1955-ben Pozsonyban meghalt édesanyám miniszteri segítségért folyamodott, hogy a testvéri szocialista Csehszlovákiába a temetésre kiutazhasson.....
Az 1963-as kiskunfélegyházi rendezvény volt az első hazai nemzetközi solymász találkozó, melynek dokumentumait az alábbiakban mutatom be.
AZ ELSŐ MAGYARORSZÁGI NEMZETKÖZI SOLYMÁSZ TALÁLKOZÓ MEGHÍVÓJA
MOSÁNYI ANTAL
A HÁRMAS : BALOLDALT SZÉKELY ATTILA KÖZÉPEN EDMUND J HOFFMANNSRICHTER JOBBRA MOSÁNYI KALAPCSERÉT PRÓBÁLNAK
ESZMECSERE
PROGRAM EGYEZTETÉS A SÁTRAK ŐRZÉSÉRE KIVEZÉNYELT KISKATONÁK EGYIKE SEGÍTETT A FORDÍTÁSBAN
JOBB OLDALON SzABÓ PITYU
ELIGAZÍTÁS
A BAL OLDALI SZŰCS JÓSKA MÖGÖTTE MÖGÖTTE AZ "UTÁNFUTÓS LOVAS LAKÓ KOCSI MELYBEN MINDEN MEG TERMETT A FEKETE KÁVÉTÓL A LÉLEK MELEGÍTŐIG. A KÉT LOVAT FELVÁLTVA LOVAGOLTUK. SOLYMÁSZ LÁNYAINK JÓL MUTATTAK RAJTA ABEMUTATÓN
SZÉKELY ATTILA KERECSENÉVEL JELLEGZETES RÁGYÚJTÁSÁRÓL FELISMERHETŐ
VENDÉGEK ÉS ÉRDEKLŐDŐK GYAKRAN LÁTOGATTÁK MEG TÁBORUNKAT.
AZ ÖLTÖZKÖDÉSBŐL IS LÁTSZIK NEM VOLTUNK GAZDAGOK, S A VADÁSZIAS ÖLTÖZÉKRE SEM NAGYONTELLETT.
E TALÁLKOZÓN SOK TARTÓS BARÁTSÁG KÖTTETETT. AZ IDŐSEBB SOLYMÁSZOK ÉS EGYES VADÁSZATI VEZETŐK KÉSŐBB KRITIZÁLTÁK A PURITÁN KÖRÜLMÉNYEKET, DE A JOBB FELTÉTELEK MEGTEREMTÉSÉBEN NEM VETTEK RÉSZt.
Mosányi Antal dobja parlagi sasát./1963 Kiskunfélegyháza/
Cikk az 1963-as első magyarországi nemzetközi solymász találkozóról és a bemutatóról.
A cikk és képanyag tükrözi a kor újságírói szinvonalát.
Mosányi megnyitja a találkozót
A cikkekből is látszik, hogy a magyar solymászok 1963-ra megteremtették a solymászat szervezeti kereteit és aktívan részt vettek a nemzetközi kapcsolatok kiépítésében is.
A solymászat ellenzői ekkor intézkedtek a két solymász klub feloszlatásáról, mondván, majd egy egységes solymász szervezetet hoznak létre a közel jövőben.
Ki kell emelni, hogy a két klub viszonya jó volt!! a váci klub aktívan vett részt a kiskunfélegyházi nemzetközi találkozó és a rendezvények lebonyolításában. A váci klub részéről Bogyai Frigyes alelnök volt a megbízott, aki az alakuló üléstől a hazai és ausztriai nemzetközi találkozókon való részvételig hangolta össze a két klub munkáját.
A 63-as Kiskunfélegyházi nemzetközi solymász találkozó kezdete volt nemzetközi kapcsolataink sikeres tovább fejlődésének.
Még ebben az évben az ÖFB meghívására jelentős magyar solymászdelegáció vett rész a Hochosterwitz-i nemzetközi solymász találkozón. A Váci Hermann Ottó Solymász klubot : Bogyai Frigyes, Dékány Péter, Galambos József, Gyökössy Zsombor, Kálló Ferenc, Szvoboda Attila, Vancsó Géza , a Magyar László Solymász Klubot Mosányi Antal, magán emberként Virágh Árpád, Virágh Juckó (Árpi lánya), valamint Virágh egyik solymász barátja (talán Palkó Géza ??) vett részt. A magyar solymászok ezen a nemzetközi találkozón igen jól szerepeltek, és sok hosszú távú kapcsolatot alakítottak ki. /Részleteit a Hochosterwitz-i kaland címen írtam meg/
Ugyan ez év őszére többen személyre szóló hivatalos meghívást kaptunk az NDK solymász szervezettől. Ezen sajnos elfoglaltságaim miatt nem tudtam részt venni. Magyarországot a Magyar László Solymász Klub részéről : Mosányi Antal, Székely Attila és a Németh lányok vettek részt. Erről arhívumomban eddig nem találtam pontos adatokat. /Az NDK solymászatáról több helyen is megemlékezek. A Rendszerváltásig: Hans Sommer, idősebb Klaus Barthel, ifjabb Klaus Barthel, maj Werner Rost voltak az NDK solymászok vezetői.
Hans Sommer az NDK solymászok vezetője 1963.
A solymász szervezetek 64-es megszüntetése, majd újra alakítása, átszervezése nem tette lehetővé, hogy szervezetten vegyünk részt solymász rendezvényeken. Áttörés 1968-ban volt, amikor már a MAVOSZ-on belül működtünk. Ismét lehetőségünk volt külföldi nemzetközi találkozón való részvételre. Az újjonan alakult osztrák solymász szervezet ( ÖFO) meghívására 1968-ban Nemzetközi találkozón vettünk részt Marchegg-ben. (Szeretném felhívni a figyelmet ekkor szállta meg Csehszlovákiát a Varsói szerződés hadserege, mi is! A Duna egyik oldalán mi egy nemzetközi solymász találkozón vettünk rész, a másik oldalon a bevonult magyar tankok sorakoztak fel. Kerecsensólymom egy fél órára el is kalandozott megtekinteni a tulsó parton történtreket, mely nem kis idegességet okozott nekem). Egyes részleteit "Sólymot loptam" címszó alatt írtam meg.
1963 Hochosterwitz balról: Virágh Juckó, Galambos József, Bogyai Frigyes
Kapcsolataink megerősödtek Bástyai Lóránttal, a Walesi és Angol klub tagjaival, Hans Brehm-el a kitűnő német solymásszal , feleségével és barátaival. és természetesen az osztrák solymászokkal.
A baráti kapcsolatok erősödése, a jó szereplésünk eredménye képen 1969-ben meghívást kaptunk a Britt solymász szervezet Woodhall-Spa-i nemzetközi találkozójára. Résztvételünk megszervezésében kiemelkedő szerepe volt Bástyai Lórántnak. Ő intézte az anyagi hozzá járulást is. (Abban az időben 4-évenként lehetett nyugatra utazni, sok munkánkba került az útlevelek megszerzése, de így is csak látogatói útlevelet kaphattunk, melyhez 5 azaz őt dollár kiváltására kaptunk valuta engedélyt.) Részleteit külön linkben írom meg. A találkozón Dékány Péter, Galambos József, Bogyai Frigyes vettek részt. Sok új solymász barátra tettünk szert.. Erősítettük kapcsolatunkat a Bástyai vezette Wales Hwking Klub-al, a Brit solymász szervezet több neves vezetőjével. Ezeknek a kapcsolatoknak is köszönhető, hogy később a magyar solymászok által szervezett nemzetközi találkozókon rendszeresen több brit solymász is részt vett.
folyt köv.