A SOLYMÁSZ SZERVEZETEK MŰKÖDÉSÉNEK ALAPDOKUMENTUMAI (1965-1974) /BOGYAI FRIGYES/
Ebben az időszakban alakult ki a szervezett magyar amatőrr solymászat. Ez az időszak teremtette meg annak a feltételeit, hogy a törvényileg tiltott, a hivatalos szervezetek által üldözött solymászat legális vadászati móddá váljon, s végül méltó helyére kerülve hivatalosan is a magyar kultúrális örökség részévé váljon
1945 után a profi solymászat igen magas szinvonalú volt a megtalált gazdasági szerepe és az igen tehetséges hivatásos solymászok révén. Az amatőr solymászat feltételei, szervezeti keretei kérész életűek voltak Dr Tóth Sándor Nyitány a Hírnévhez és a Hírnév kötelez c. kitűnő, dokumentumokkal alátámasztott műveiből megtudhatjuk, hogy az 1945-ben - Bástyai, Lelovich nevével fémjelzett - solymász vadásztársaság megszüntetéséig működését el sem kezdte. Miután Bástyai Budapestre jött és itt új solymász szervezetet alakított, ez a szervezet is csak rövid ideig működött.(1956-57 ? -ig) Az 57-es kérdőjelet azért írtam. mert 56 végén az ország közigazgatása is szétesett, a legkisebb gondjuk is nagyobb volt mint a solymászat ügyeivel foglalkozni, másrészt Bástyai 57-ben távozott külfökdre.Mint már több írásomban kifejtettem, ezen időpont után a legális szervezett solymászat politikai, jogi és személyi feltételei megszüntek.A Janisch Miklós, Pál Dönci, Várady Emil nevéhez köthető solymász szervezet alakuló ülését megtartotta /ezen én is ott voltam/ de működését nem kezdte meg. /Lásd Bagyura János írását az MME honlapján/ Ez nem az első és nem az utolsó próbálkozás volt,hogy a szervezők a solymászat szervezeti és jogi kereteit megteremtsék.
Az első olyan szervezet amelyik rövid megszakításokkal, átalakulásokkal folyamatosan működött és így a mai solymász szervezet elődjének tekinthető az a Váci Madách Imre Művelődési Ház keretén belül 1962-ben (egy 1964. III. 4-i Bogyai-Bástyai levélben 1960 szerepel !!) megalakult Hermann Ottó Solymász Klub volt..(Ezen időpontot visszaemlékezés és a Hungária Solymászklub "solymászat legalizálása" cimmel írt 1966-os beadványa alapján adtam meg, azonban találtam egy olyan levelet amelyben 1960 szerepel ezt meg próbálom ellenőrizni) Ebben az időszakban a soylmászat civil önszerveződésnek a motorja Galambos József volt. A solymászok bíztak szervező képességébeés Ő jól tudta irányítani közvetlen vezető társait. Munkájában mindíg támaszkodhatott Vancsó Gézára és Dékány Péterre.. Bogyai Frigyes elsősorban a budapesti tárgyalások előkészítését és a megfelelő kapcsolatok kialakítását intézte.Kálló Ferenc solymász mester betegsége miatt sajnos hamar kiesett a húzó emberek közül. Székely Attila nevéhez fűződik a fészek felmérések megkezdése és a központi madár beszerzés megvalósítása.
Elnöke : Vancsó Géza Alelnök:Bogyai Frigyes titkár : Galambos József solymász mester : Kálló Ferenc gazdasági felelős: Dékány Péter politikai felelős és EB.elnök : Bogyai Frigyes .
Ez a szervezet sikeres és eredményes működése ellenére - nem önként 1964 júliusában szünt meg / a megszünési közgyűlés meghívóját megtekintheted a solymász dokumentumok között/
Az1963. febr. 3-án Mosányi Antal vezetésével Kiskunfélegyházán megalakult Magyar Lászlő Solymász Klubot is ekkor szüntették meg,, annak ellenére, hogy Ők szervezték meg az első hazai nemzetközi solymász találkozót . E szervezet dokumentumai valószínűleg Mosányi Antal hagyatékának kezelőjénél megtalálhatóak. A mellékelt dokumentum szerint a két szervezet megszüntetését azzal indokolták, hogy majd helyette szövetséget hoznak létre...
A hivatalos szervek mindent elkövettek, hogy a solymászok ne hozhassanak létre szerveződéseket és a solymászat magyarországon elhaljon. Szervezet hiányában ne kezdeményezhessenek tárgyalásokat a hatóságokkal a solymászat jogi feltételeinek megteremtéséről. /Pátkayék nemzetközi fórumokon bejelentették, hogy Magyarországon a solymászat megszünt Lelovich leveléből is megtudhatjuk, hogy a magyarországi madárvédelmi kongressuson résztvevő herceg Mavrogordátónak a brit solymász club elnökének azt a felvilágosítást adták, hogy Magyarországon nincs és nem is volt solymászat, /Lelovich levelét melléklem/
Hogy ez ne így alakuljon rövid időn belül1965 jun.5-én szentendrei székhellyel megalakítottuk a Hungária Solymász Klubot,( A Működési szabályzaton Szentendre szerepel, azonban az összes levelezésen Galambos József lakcíme: Leányfalu Móricz Zs. 130 sz. található az ellentmondást meg próbálom feltárni.)
Titkára :Galambos József solymászmester: Vancsó Géza gazdasági felelős: Dékány Péter
melynek tárgyalásai, lobbizása (személyes kapcsolatok kialakítása) révén alakulhatott meg 1968. okt.10-én a Mavosz Solymász Szakosztály, mely átalakulásokkal, beolvadással, szétválással gyakorlatilag a mai napig működik. (alakuló gyűlés jkv. és névsor mellékelve) A Szakosztály megalakításának a hivatalos folyamata az 1967.jun.15-i 113130/1967sz. MÉM Erdészeti Hivatal Erdészeti és Vadászati főo. levelével kezdődött, tárgya: Solymászat gyakorlásának engedélyezése, előadó: Dr Bertóti István. (levél mellékelve)
Mint a későbbi dokumentumokból világosan kitűnik elképzeléseink reálisak voltak, azzal ,hogy volt hivatalos , működő szervezetünk, tagságunk, a hatóságoknak volt kivel tárgyalni és egyeztetni a solymászat akkor lehetségesnek vélt jövőjéről. Így a szervezett solymászok nevében tárgyalhattunk és nem egy-egy solymász intézte a saját solymászati lehetőségét./mint a dokumentumokból kitűnik Dr Pátkay-nak és Dr Győry-nek mindvégig a szervezet és képviselet nélküli solymászat elérése volt a célja, ahonnan egyenes út vezetett volna a solymászat teljes megszüntetéséhez. Az általuk aláírt, elfogadott Müködési Szabályzatunkat később semmisnek tekintették, ugyancsak nem ismerték el az FM és az OTvH elnökének egyeztetett álláspontja alapján a MAVOSZ által alapított Solymász Szakosztályt sem./
Az 1968. okt 10én megalakult MAVOSZ Solymász Szakosztály Elnöke: Dr Tusnády Győző, titkára: Galambos József, Gazd. felelős: Dékány Péter, Vadászmester: Váradi Emil, Solymász Mester:Vancsó Géza, Szaktanács adó: Lelovich György lett.
Az akkori helyzet értékelését a "Solymászat legalizálása" c. beadványunkban foglaltuk össze.
A dátumokból is látható, hogy a HSC magalakulása után egy évvel már elértük, hogy a MAVOSZ-nál legyen fogadó készség solymászattal kapcsolatos elképzeléseink megtárgyalására.
A természetvédelmi hatóság idézett levele szerint még a solymászat szót is törölni szerette vola. Később néhány megnyilatkozásukban a héjászatot használták. Ennek a szemléletnek a hatása szinte napjainkig érzékelhető.
A fenti szabályzat az 1966 jun-ban megalakult szentendrei klubé. sorrendben a link elejére való.
H
Mint a fenti dokumentumokból kitűnik a solymász szervezetet a felügyeleti hatóságok állásfoglalásainak a figyelembe vételével a MAVOSZ alapította meg és működési szabályzatát az OTvH képviselóje és a Madártani Intézet igazgatója is jóvá hagyta, ez épült be a MAVOSZ jogi bizottsága által véglegesített és a Főtitkár által jóváhagyott működési szabályzatba. A későbbi dokumentumokból látható lesz, hogy a Győry-Pátkay duó a későbbiekben az általuk is aláírt dokumentumokat semmisnek tekintették és a MAVOSZ keretében működő ragadozó-madár védő és solymász szervezetet illegálisnak mondták.